poniedziałek, 1 września 2014

Masaż stopy.




Chińczycy odkryli ponad cztery tysiące lat temu, że na stopach znajdują się receptory,  czyli unerwione punkty, które odpowiadają danym organom wewnętrznym.
Poprzez masaż receptorów wpływamy na lepsze ukrwienie danego narządu, czyli na szybszy proces leczenia. Krew nie tylko transportuje  tlen, ale również substancje odżywcze, przeciwciała , hormony i różne złogi.
Abyś przekonała się o skuteczności masażu, energicznie masuj środkowy palec u nogi, który odpowiada receptorowi środkowego palca u ręki, po krótkim  czasie przekonasz się, że środkowy palec u ręki jest ciepły.
Dawniej człowiek chodził boso po kamieniach, żwirze i w sposób naturalny uciskał receptory na stopach.
Dzisiaj chodzimy w obuwiu i zapominamy  o dbaniu o stopy.
Przeciwwskazania do  refleksoterapii stopy:
-- rany i urazy w obrębie stopy,
--rozległe zmiany skórne,
--zakrzepica żył głębokich,
--chłoniak,
--ciąża wysokiego ryzyka,
--przed i po przeszczepach narządów,
--w ciężkich chorobach infekcyjnych ( wysoka gorączka).







Podam co należy masować na stopie w stanach lękowych  według zaleceń siostry Hedi Masafret.
Zaczynamy masować od lewej stopy.
Ruchem podobnym do wkręcania spirali pobudzamy przez 2 minuty receptor  nerki  ( gdy zegniesz palce stopy  ukaże się dołek, który wyznacza receptor nerki) oznaczony kolorem czerwonym,  następnie ruchem posuwistym ( od nerki w kierunku pęcherza moczowego), masujemy przewód moczowy, oznaczony kolorem niebieskim, również około 2 minut.
Ruchem pulsacyjnym 2 minuty  masujemy pęcherz moczowy, oznaczony  na fotografii kolorem zielonym.
Później przechodzimy do masowania ruchem okrężnym żołądka, oznaczonego kolorem czarnym przez 2-3 minuty.
Przechodzimy do masowania podobnym ruchem odbytu, oznaczonego kolorem pomarańczowym przez 2-3 minuty.
Następnie masujemy ruchem okrężnym receptor głowy, który znajduje się na dużym palcu, oznaczony kolorem fioletowym przez 2-3 minuty i przechodzimy do posuwistego masowania błędnika przez 2-3 minuty, który oznaczony jest kolorem czerwonym, na zewnętrznej stronie stopy.
Teraz przechodzimy do masowania prawej stopy, wykonujemy identyczne czynności w tych samych miejscach co na lewej stopie.






Według  zaleceń siostry Hedi  Masafret opisanej w książce pt,, Ku zdrowej przyszłości” , na nerwowość i pobudliwość, masujemy następujące receptory:
Nerki oznaczone na zdjęciu kolorem zielonym, przewód moczowy—czerwonym i pęcherz  moczowy—niebieskim.
Następnie masujemy po 2—3 minuty narządy przemiany materii, żołądek, oznaczony kolorem czarnym, dwunastnicę—niebieskim, trzustkę—zielonym.
Następnie przechodzimy do  5 minutowego masowania wątroby, oznaczona jest kolorem czerwonym i pęcherzyka żółciowego oznaczonego kolorem żółtym, te  2 receptory znajdują się tylko na prawej stopie.
Następnie przechodzimy do 2 minutowego  masażu przytarczyczki, która oznaczona jest kolorem brązowym.
Później przechodzimy do masowania prawej stopy. Pamiętajcie, że tutaj dochodzi podczas masowania receptorów przemiany materii, wątroba i pęcherzyk żółciowy.
 Regularne masowanie stóp 3--4 razy w tygodniu, daje zadziwiające efekty.




1 komentarz: