sobota, 11 stycznia 2014

Chiński masaż próżniowy bańką.


Najpierw opiszę jakie dobrodziejstwa ma na nasze zdrowie masaż chiński bańką próżniową. Następnie dokładnie opiszę, jakie narządy ma przyporządkowane każdy z kręgów kręgosłupa, po których będzie prowadzona bańka podczas masażu. Wkleję  fotki, aby bardziej obrazowo zaprezentować owy masaż. Oczywiście napiszę o przeciwwskazaniach do masażu i  postaram się dokładnie opisać sposób jego wykonania.
 
 

Zabieg polega na wytworzeniu w bańce podciśnienia, które doprowadza do wciągnięcia skóry do wnętrza bańki. Na ciele tworzy się minimalna wybroczyna, ponieważ z naczyń włosowatych wydostaje się niewielka ilość  krwinek. Gdy znajdują się poza naczyniami, nasz organizm traktuje je jako obce ciało i dlatego mobilizuje się do walki z nimi. Zwalcza wszelkie infekcje, ponieważ produkuje więcej odpornościowych ciał. Masaż ma dobroczynny wpływ na cały organizm, przyśpiesza usuwanie toksyn, usprawnia krążenie krwi i  limfy. Bańka działa jak naturalny antybiotyk,  który nie powoduje skutków ubocznych. Podczas wykonywania zabiegu, może dojść do powstania wybroczyn, które wchłaniają się w przeciągu kilku dni.  Masaż podrażnia receptory skóry i w następstwie skórno—trzewnym dochodzi do poprawy zakłóconej uprzednio czynności narządu wewnętrznego z tą sferą skóry  po której przechodzi bańka.( dlatego  napiszę o narządach , które leżą na kręgach kręgosłupa), Masaż poprawia pracę kręgosłupa, stosowany jest w stanach zapalnych( np. korzonków), nerwicach wegetatywnych, ma działanie odprężające, łagodzi napięcia i stresy. Jest stosowany na bezsenności.

Kręgi szyjne   

C 1—mózg  C 2—uszy  C 3--oczy   C 4—nos  C 5—policzki i szczęki  C 6—gardło  C 7—szyja i łopatki

 

Kręgi  piersiowe

Th 1—ramiona  Th 2—serce  Th 3—płuca  Th 4—wątroba  Th  5—stan ogólny  Th 6—żołądek  Th 7—żołądek  Th 8---trzustka  Th 9—woreczek żółciowy  Th 10—nerka  Th 11—nerka  Th 12—nerka

 

Kręgi lędźwiowe

L 1—jelito cienkie  L 2—wyrostek  L 3—organy płciowe  L 4—okrężnica, nogi  L 5—odbytnica, pęcherz  Kręgi krzyżowe

S 1—jajniki  S 2—wyrostek  S 3—macica  S 4—pęcherz S 5--srom        

 


Przeciwwskazania do masażu próżniowego bańką.

Kruchość naczyń krwionośnych

Gruźlica

Nowotwory

Ciąża, menstruacja

Zmiany skórne

Wysoka gorączka(39 stopni)

Hemofilia

Skaza naczyniowa

 

Sposób wykonania masażu.

 

Smarujemy plecy oliwką, następnie bierzemy do ręki metalowy pręcik, na końcu którego jest owinięta wata. Zamaczamy watę w denaturacie, podpalamy zapałką i szybko  wkładamy do wnętrza bańki, aby ją nagrzać. Energicznym ruchem, przykładamy bańkę na bramę diabła  czyli Pż 21( punkt akupunktury, który opisałam w masażu pająka). Nie odrywając bańki od pleców , przesuwamy ją w kierunku pośladków,  do  okolic kręgów krzyżowych. Skręcamy bańkę na kręgosłup i prowadzimy do góry do punktu GRT 14(opisałam w masażu pająka). Od tego punktu skręcamy bańką znowu na bramę diabła po przeciwnej stronie , jak zaczynaliśmy masaż.  Bańka  powinna się znaleźć  osiem razy na punkcie GRT 14, wtedy masaż jest ukończony. Musisz pamiętać o tym, aby  po kręgosłupie zawsze

prowadzić bańkę do góry ( tak jak wskazują strzałki na rysunku, nigdy w przeciwnym kierunku).  Powietrze zassane w bańce , możesz regulować  delikatnie palcem. Pamiętaj, aby przed masażem ,zrobić  próbę( gdy bańkę przesuniesz po ciele i zobaczysz że skóra jest fioletowa, to nie możesz wykonać masażu, ponieważ  występuje kruchość naczyń  krwionośnych. Warto nauczyć się owego masażu, ponieważ jest leczniczy dla naszego organizmu. Zaznaczę, że jest łatwy do opanowania.

Po masażu bańką  20 minut nie należy wychodzić na podwórze.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz